Přednášky a besedy

 

Přednáška: Život v době klimatické změny s Doc. RNDr. Pavlem Nováčkem, CSc.

Termín: 30. 3. 2023 od 17:00   
Vstupné dobrovolné
 

V současné době provádíme experiment globálního rozsahu, jehož výsledky neznáme a jehož důsledky nebudeme moci významně ovlivnit. Měníme klima a to změní náš život. Podíváme se na vývoj emisí skleníkových plynů (především oxidu uhličitého) a na očekávané důsledky klimatických změn. V Evropě se jako nejpravděpodobnější vývoj jeví oteplení, ale v důsledku možné ztráty Golfského proudu by také paradoxně mohlo nastat ochlazení. Nastíníme stručně scénáře, jak by život na zemi mohl vypadat při oteplení o jeden až o šest stupňů Celsia.       

Více informací o panu Nováčkovi a o jeho profesi cestovatele, fotografa, spisovatele a pedagoga naleznete zde.       

Přednáška: Savci kolem nás

Termín: 30. 4. 2023 od 15:00
Vstupné dobrovolné

Jaro se probouzí a s ním i příroda. Ze zimního spánku se probouzejí ježci, jezevci dočerpávají energii po dlouhé zimě, rodí se mláďata srnek a zajíců i veverky se prohánějí na stromech. Všude kolem nás můžeme pozorovat život, ať už máme na zahradě krtky v podzemí nebo zahlédneme stopy kun, lišek nebo myšek. Pokud otevřeme oči i svá srdce, stává se příroda tou nejlepší učitelkou. To vám může potvrdit paní ekoložka Ing. Markéta Cichá, kterou již od dětství  příroda fascinovala a nasměrovala ji  ke studiu přírodovědy a k práci se zvířaty. Pokud vás příroda uchvátila, přijďte si poslechnout interaktivní vyprávění o zajímavostech ze světa savců kolem nás.

Beseda o počasí a biometeorologii s Dagmar Honsovou

termín:  v jednání

Meteoroložka Dagmar Honsová je nejznámější Češkou ve svém oboru. Do povědomí široké veřejnosti se dostala díky televizním zprávám a novinovým článkům s tématikou počasí. Narodila se a žije v Praze. Po maturitě na gymnáziu vystudovala inženýrský a poté postgraduální obor na České zemědělské univerzitě. Specializovala na biometeorologii, kterou později začala přednášet na své alma mater na Katedře agroekologie a biometeorologie. Během studia začala pracovat jako meteoroložka předpovědi pro různá zpravodajská média, včetně relace předpovědi počasí.

Vstupné dobrovolné.
 
 
 
  •